۰

آموزش فتوشاپ CS6 / مدرسه مجازی شهر گرافیک

پیکسلی بهتر است یا گرافیک برداری؟

خرداد ۲۲, ۱۳۹۶ در ۳:۰۷ ق.ظ توسط

مطلبی که سایت سیتی گراف برای شما در نظر شده است پیکسلی بهتر است یا گرافیک برداری؟ می باشد.تا به حال تصاویر را در فتوشاپ نزدیک (Zoom) کرده اید . یک عکس را با فشردن کلیدهای Ctrl+ + تا آخر بزرگ کنید . متوجه میشوید که در تصویر نقاط مشخصی به شکل مربع وجود دارد . این نقاط مشخص که به تراکم های کم و زیاد در تصاویر موجود هستند را پیکسل نام میبرند .

به عبارت دیگر در تصاویر دیجیتالی پیکسل کوچکترین جزء ساختاری یک تصویر می باشد . پیکسل رو بعضا در مباحث مربوط به گرافیک و تصویر ، نقطه هم نام می برند که اون رو کوچکترین نقطه تشکیل دهنده تصویر نیز می خوانند . در گرافیک پیکسلی ، هر پیکسل میتواند رنگ خاصی به خودش اختصاص بدهد و با قرار گرفتن چندین هزار پیکسل در کنار همدیگر با رنگ های مختلف یک تصویر گرافیکی زیبا به وجود می آید فرمت های JPG , BMP , GIF از فرمت های معمول گرافیکی پیکسلی یا شطرنجی و یا Raster Graphics هستند .

نرم افزار فتوشاپ یک نرم افزار پیکسلی هست که محاسبات تصویری آن بر مبانی پیکسل طبقه بندی شده و استفاده میشود . از نرم افزار فتوشاپ میشود به عنوان قوی ترین نرم افزار پیکسلی برای ویرایش یا ساخت تصاویر پیکسلی در ابعاد و حجم های بسیار بزرگ یاد کرد .اما نرم افزار کرل یک برنامه برداری می باشد و پیکسل در آن وجود ندارد . شما هر چقدر یک تصویر را کوچک یا بزرک کنید پیکسلی در آن مشاهده نمی شود و همین موضوع یکی از نقاط قوت این برنامه به حساب می آید زیرا کیفیت اینگونه تصاویر همیشه بسیار بالا می باشد و با تغییر اندازه عکس از کیفیت کاسته نمی شود .

گرافیک برداری را میتوان به این شکل برای شما معنی کنم که محاسبات در این نوع گرافیک بر مبنای بردار و ریاضیات و در قالب مجموعه‌ ای از مشخصات هندسی نقاط ، خط‌ها ، منحنی‌ها و چند ضعلی‌ ها ذخیره می‌شود . نرم افزار های زیادی مثل : Adobe Illustrator , CorelDraw ,Autodesk AutoCad به صورت Vector Graphic پردازش انجام میدهند .یکی از برترین فرمت های تصاویر وکتوری که جدیداً مقالات زیادی در مورد آن نوشته می شود و لقب آینده تصاویر وب را به خودشون اختصاص داده است، تصاویر با فرمت SVG هستند .

نتیجه گیری : گرافیک برداری بهتر است یا پیکسلی ؟
هردو در زمان استفاده از نرم افزار و کاربردی که شما از یک برنامه گرافیکی می خواهید داشته باشد کاربرد دارند و نمی توان گفت که کدام از آن یکی بهتر است . هر دو دارای مزایا و معایبی نسبت به هم هستند که وقتی در ترازوی مقایسه قرار می گیرند هیچ کدام نسبت به دیگری سرتر نبوده و می تواند نقاط منفی یکدیگر را بپوشانند . بر فرض مثال می توانید یک لوگو با کیفیت بالا در کرل طراحی و وارد فتوشاپ کنید و بقیه طراحی را در فتوشاپ دنبال کنید .

منبع: آسارایان

 


شهر گرافیک
گرافچه
دانلود طرح لایه باز
دانلود کارت ویزیت لایه باز
دانلود بنر لایه باز
دانلود تراکت لایه باز

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , ,

پاسخ دهید